راهنمای انتخاب پمپ آب خانگی

راهنمای انتخاب پمپ آب خانگی

در مصارف خانگی زمانی که نیاز به تقویت فشار آب باشد بحث تهیه پمپ آب مطرح میشود، و طبعاً انتخاب پمپ آب خانگی مناسب از میان انواع متنوعی که وجود دارد همواره کاری سخت و گیج کننده است؛ در رابطه با این مسئله همواره سوالات مختلفی ذهن خریداران را درگیر میکند، مثلا: بین مدلهای موجود کدام را باید انتخاب کرد؟ کدامیک بیشترین کارایی و بهترین عملکرد را با توجه به نیازشان دارد؟ ویا از کجا میتوان مطمئن شد که پمپ آب تهیه شده کشش آبرسانی به همه طبقات و واحدها را دارد؟ و…

به همین منظور، در این مطلب سعی داریم برای یاری شما نکات مهمی که باید پیش از انتخاب به آنها توجه کنید را به شما ارائه دهیم:

مشخصات پمپ آب خانگی:

در ابتدای باید بدانید که مهمترین اصل در انتخاب پمپ آب خانگی عملکرد آن است، و این عملکرد به توان، حداکثر دبی (آبدهی) و حداکثر هِد (ارتفاع) پمپ مربوط میشود؛ پس پیش از هرچیز خوب است با یک سری کلمات کلیدی در ارتباط با مشخصات پمپ آشنا شوید:

 • توان (قدرت): به میزان نیرویی که پمپ میتواند تولید کند و بصورت نیروی مکانیکی به سیال انتقال دهد، “توان پمپ” میگویند، که برحسب اسب بخار (HP) یا کیلووات (KW) محاسبه میشود.
 • حداکثر آبدهی (ماکزیمم دبی): از مشخصات مهمی ست که قبل از انتخاب هر نوع پمپی باید به آن توجه فرمایید، حداکثر آبدهی به میزان ظرفیت یک پمپ در انتقال آب میگویند و در ارتفاع صفر (دهانه خروجی)، که پمپ بیشترین آبدهی را دارد “حداکثر دبی” (MAXQ) نام دارد، و برحسب لیتر بر دقیقه (L/min) و یا مترمکعب بر ساعت (M3/H) محاسبه میگردد.
 • حداکثر ارتفاع پمپ (ماکزیمم هِد): یکی دیگر از مشخصات اصلی در انتخاب پمپ آب خانگی است که مقدار “حداکثر ارتفاع” (Max Head) برابر است با جایی که پمپ قرار دارد (ارتفاع صفر) تا بالاترین نقطه‌ای که پمپ میتواند آب را پمپاژ کند. همچنین به حداکثر ارتفاع، میزان فشار پمپ نیز میگویند و برحسب متر (M) محاسبه میشود.

توجه: دقت فرمایید که ارتفاع با آبدهی رابطه عکس دارد، و با افزایش ارتفاع، آبدهی کاهش میابد؛ درنتیجه در نقطه حداکثر ارتفاع، آبدهی به نزدیکی “صفر” میرسد.

قطر ورودی لوله :به اندازه قطر لوله ورودی پمپ میگویند و معمولا برحسب اینچ (Inch) محاسبه میشود.

 • قطر خروجی لوله :به اندازه قطر لوله خروجی پمپ میگویند که معمولا برحسب اینچ (Inch) بوده از آنجایی که با میزان آبدهی رابطه مستقیم دارد عامل بسیار مهمی ‌است.
 • مشخصات الکتریکی :مشخصات الکتریکی یک پمپ خود شامل چند ویژگی است، از جمله میزان آمپر مصرفی، ولتاژ، سه فاز و یا تکفاز بودن پمپ و فرکانس!
  که بسته به نوع سیم پیچی الکتروموتور میتواند سه فاز / تکفاز باشد، و معمولا پمپهای خانگی (که با برق شهری کار میکنند) همگی تکفاز بوده (220ولت) و در مصارف صنعتی سه فاز (380ولت) میباشند.
  حال باید بدانید که فرکانس برق ایران 50Hz است و تمامی پمپهایی که در ایران تولید و یا به آن وارد میشوند 50هرتز میباشند. دانستن این نکته برای نصب تابلوبرق و تنظیم آن مهم است. (در کشورهایی مثل کشورهای اتحادیه اروپا برق 60 هرتز میباشد)

توجه: کلیه مشخصات مهم یک پمپ آب خانگی (موارد ذکر شده در بالا) بروی پلاک آن درج میشود و میتوانید برای بررسی صحت تعاریف فروشندگان پلاک پمپ را چک کنید.

موارد مهمی که باید به آنها توجه کنید:

همانطور که در صفحه پمپ آب خانگی نیز گفته شد، برای انتخاب پمپ آب خانگی نیاز است که شما درک درستی از میزان آب مصرفی ساختمان خود داشته باشید، و برای درک آن کافیست موارد زیر را در نظر بگیرید:

 1. تعداد طبقات ساختمان
 2. تعداد واحدها
 3. متراژ واحدها
 4. تعداد شیرهای آب ساختمان
 5. تعداد شیرهای آب ساختمان

پس همانطور که در مطلب بالا اشاره کردیم، با توجه با نوع ساختمان شما و میزان مصرف هر واحد، پمپی که نیاز دارید هم تغییر میکند، به عنوان مثال زمانی که ساختمان شما یک آپارتمان 2طبقه 8 واحدی با مصرف آب بالاست، بیشتر به پمپی با حداکثر دبی بالا نیاز دارید. اما اگر تعداد طبقات ساختمان زیاد باشد و در هر طبقه تنها یک واحد وجود داشته باشد، به پمپی با حداکثر ارتفاع بیشتر نیاز دارید.

تفاوت پمپ جتی و پمپ بشقابی در چیست و کدام بهتر است؟

برای درک بهتر تفاوت پمپ جتی و پمپ بشقابی تنها کافیست نگاهی به منحنی آبدهی این دو و میزان حداکثر ارتفاع و حداکثر دبی بیندازید. در نوع جتی پمپ میتواند آب را با فشار بالاتری تا ارتفاع بیشتری پمپاژ کند اما در مدل بشقابی پمپ میتواند حجم آب بیشتری را تا ارتفاع کمتری نسبت به جتی (در یک توان یکسان) منتقل کند.
، درحالی که پمپ جتی یک اسب میتواند 3 مترمکعب بر ساعت آب را تا ارتفاع 52 متر پمپاژ کند.
پس در بحث انتخاب پمپ آب مهم ترین تفاوت پمپ جتی و پمپ بشقابی در میزان حداکثر هد (ارتفاع) و حداکثر دبی (آبدهی)میباشد.

 

نظر خود را بنویسید